Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Tapicerka ze skóry dodaje atutu i uroku, ale wyłącznie w momencie, gdy sami o nią odpowiednio zadbamy. Podpowiemy Wam jak będzie można ten szlachetny materiał pielęgnować i konserwować, jak odróżnić do od sztucznej skóry, która będzie wymagać innych procesów pielęgnacji.

Naturalna skóra, jeśli tylko będzie dobrze wyprawiona jest trwałym i solidnym materiałem, ale będzie wymagać również odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie będzie się dbać o skórę zrobi się ona twarda, spękana, może się zacząć nawet rwać. W autach używanych zniszczona tapicerka to częsty widok. Jednak i taką zniszczoną tapicerkę będzie można jeszcze doprowadzić do porządku.

Jak wygląda czyszczenie skóry w samochodzie?

Prawdziwa skóra z natury będzie porowata. Z jednej strony to duża zaleta, ponieważ dzięki temu może ona wchłaniać wilgoć i oddychać. Siedzi się na niej przyjemniej niż na skaju, który jedynie skórę będzie przypominał od strony estetycznej. Z drugiej strony pory w skórze to takie miejsce, gdzie może się gromadzić brud.

Może się także pojawiać problem z tym, że tapicerka zaczyna wchłaniać pot pasażerów, na jasnych kolorach dość szybko może się pojawić przebarwienie tak jak to się dzieje po jeansach. Dlatego właśnie trzeba będzie o taką skórę należycie dbać i między innymi odpowiednio i regularnie ją czyścić. Można używać środków specjalnie do skóry przeznaczonej. Nie próbujemy korzystać z domowych środków, ponieważ możemy poważnie zniszczyć naszą tapicerkę.

Skórzana tapicerka

Jak zapobiec starzeniu się skóry?

Pamiętajmy również o tym, że skóra jest elastyczna, dlatego właśnie tapicerka wymagać będzie również odpowiedniego nawilżenia. Jeśli pojawia się wysoka temperatura będzie dochodzić do wysuszania takiej skóry, powoduje się rozsychanie i starzenie skóry podobnie jak to się dzieje ze skórą naszego ciała.

Skórzana tapicerka powinna być czysta i nawilżona

Niekiedy na forach znajdziemy porady, by do pielęgnacji tapicerki używać zwykłych kremów kosmetycznych. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ żywa skóra ma inne właściwości i potrzeby od skóry wyprawionej. Eksperymenty często kończą się także tłustymi plamami na ubraniach.

Właśnie z tego powodu również trzeba wybierać gotowe preparaty do czyszczenia, które będą po prostu wyborem pewniejszym, który dobrze zabezpieczy naszą tapicerkę. Gruntowne wyczyszczenie bądź też wymiana tapicerki to kłopotliwa sprawa, dlatego warto dbać odpowiednio o nią, by taki problem się już nie pojawiał.