Powłoka kwarcowa a wosk

Powłoka kwarcowa a wosk

Woski to najczęściej wykorzystywana metoda do zabezpieczania lakieru. Od jakiegoś czasu modne stają się również specjalne powłoki, które charakteryzują się wyższą trwałością, będą jednak znacznie droższe. Jak więc należy zadbać o ochronę karoserii?

Jeśli chodzi o woski dostępne są zróżnicowane produkty i w sprzedaży jest ich naprawdę sporo. Będą one w formie płynnej albo w specjalnych pastach. Wiele osób uważa, że łatwiej aplikuje się woski płynne, jednak w praktyce mogą mieć one gorsze właściwości ochronne niż wosk w stanie stałym. Biorąc pod uwagę to jak woski są przygotowywane można mówić o rozwiązaniach naturalnych oraz syntetycznych. Naturalne woski przygotowywane są w oparciu o carnaubę, wosk który uzyskiwany jest z palmy kopernicji rosnącej w Brazylii. Druga grupa wosków syntetycznych wykorzystuje właściwości ochronne polimerów, które są tworzone drogą chemiczną. Skuteczność a takżę trwałość wosków uzależniona jest od konkretnych produktów i nie ma tutaj jednoznacznie określonego co będzie lepsze.

Samochodowe powłoki lakiernicze

Powłoki kwarcowe

Nakładanie wosków będzie zajmować nam sporo czasu a jednocześnie ochrona będzie tylko na kilka miesięcy. Dlatego wtedy będzie trzeba regularnie dbać o konserwacje samochodu. W tym zakresie pojawiają się więc nowe technologie, na czele których mamy powłoki kwarcowe i ceramiczne. Kwarc wykorzystuje się między innymi w przemyśle szklarskim, gdzie doceniana będzie twardość oraz połysk. Dzięki temu oczekiwać można skutecznej ochrony przed działaniem promieni UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Od strony praktycznej musimy powiedzieć, że powłoka będzie gwarantować nawet 2 lata, a jeśli będziemy dobrze konserwować powłokę może być to nawet 3 lata. Jednak trzeba również powiedzieć jak to wygląda, gdy chodzi o minusy tych rozwiązań. Zazwyczaj aplikacja powłoki jest trudniejsza, ponieważ będzie trzeba bardzo dobrze przygotować lakier do nałożenia powłoki. Oprócz tego cena będzie znacznie wyższa niż ta jaką trzeba zapłacić za wosk. Mimo tego wydaje się, że warto będzie spróbować zastosować powłokę.