Jak umyć auto w duży mróz?

Jak umyć auto w duży mróz?

W czasie mrozu najwygodniejszym sposobem na mycie auta będzie korzystanie z myjni automatycznej. To słabe mycie, ale szczególnie zimą, lepsze takie niż żadne. W ten sposób zmyć można większość brudu oraz soli, a karoseria w miarę dobrze będzie się suszyć. W instrukcji niektórych nowych aut znajdziemy zakaz mycia w myjniach automatycznych.

Niestety w Polsce przy wyższym mrozie wiele myjni będzie zamarzać. Pozostaje nam profesjonalna myjnia ręczna albo też myjka ciśnieniowa, która jest dostępna na stacjach benzynowych.

Pielęgnacja i mycie samochodu

W niskiej temperaturze myjemy ciepłą albo gorącą wodą. Mycie zimą wodę nie ma sensu ponieważ momentalnie zamarznie nam na karoserii będzie kłopot z wejściem do samochodu. Przed myciem koniecznie należy zabezpieczać zamki auta, zanim dostanie się tam duża ilość wody. Przynajmniej na tyle na ile będzie to możliwe. jeśli dostanie się woda zamki mogą zostać zablokowane.

Kolejnym krokiem będzie używanie odmrażacza w spreju, co sprawi, że wymycie smaru z zamków będzie kłopotliwe, będzie problem z utrzymaniem tych zamków w dobrym stanie, pojawić się może korozja. Jeśli zamarzną nam rygle może być również problem z zatrzaśnięciem drzwi.

Odświeżenie samochodu

Mycie auta na zewnątrz

Zanim będziemy korzystać z płatnej myjki na stacji benzynowej należy spryskać koła preparatem do mycia felg, im zimniej tym trudniej będzie nam usunąć brud i możliwe, że taki dodatkowy detergent będzie pomocy. Zabezpieczamy zamki zaklejając je taśmą.

Nadwozie myjemy gorącą wodą z dodatkiem środka czyszczącego z uwzględnieniem nadkoli oraz podwozia. Spłukujemy auto zaczynając od dachu i oszukamy irchą. Część wody i tam może nam marznąć. Ruszając autem będzie trzeba włączyć ogrzewanie tylnej szyby oraz lusterek a także ogrzewanie wnętrza, jeśli to możliwe wjeżdżamy do garażu podziemnego. Oczyścić należy również pióra wycieraczek i usuwamy z nich lód.

Pamiętać trzeba również o uszczelkach, które muszą być zabezpieczone silikonem w spreju albo w sztyfcie, nie używamy do gumy tłustego środka takiego jak WD-40. Warto wytrzeć wewnętrzne krawędzie drzwi oraz usunąć reszki wody oraz lodu z karoserii. Dobrze będzie zostawić auto w miejscu, gdzie może sobie spokojnie doschnąć.

We własnym garażu rutynowo zostawia się uchyloną szybę. W trakcie wizyty w myjni zimą czy jesienią będzie można również pomyśleć o myciu podwozia,. Brud, jaki będzie się tam gromadził może spowodować korozję, a więc warto na niego uważać. Na pewno warto dobrze dbać o auto, ponieważ dzięki temu będzie można je zachować w lepszym stanie na dłuższy czas.